Klub Frikulín - jak u nás děti tráví čas

Klub Frikulín je určen pro děti ve věku 2 až 5 let a pro rodiče, kteří chtějí pro své ratolesti individuální přístup a pozvolné zvykání na režim školky, pestrý výtvarný, hudební a pohybový program, rozvoj řečových schopností. Nebráníme se dětem pomáhat s přechodem z plenek na nočník a velký záchod. Pomáháme dětem se sebeobsluhou, podporujeme u dětí samostatnost.

Frikulínci si hrají: volná hra, zábava, děti si určují, co chtějí dělat. Mohou si vybrat z velkého množství hraček, her, logopedických pomůcek a herních koutků. Hru si řídí podle chuti. Získávají první zkušenosti se svými vrstevníky. Učí se vzájemné spolupráci. Setkávají se s první kolektivní hrou.

Frikulínci cvičí: ranní cvičeníčko s říkankou a svižnou písničkou naladí každého malého Frikulínka u nás. Protože všichni víme, že v zdravém těle je zdravý duch a cvičí i králíci v klobouku, rozvíjíme pohybový aparát, zdatnost, všestrannost, pomocí přirozeného pohybu a pohybových her. Chodíme hodně na procházky, využíváme krásnou a velkou zahradu s herními prvky. Není nic lepšího pro zdravý vývoj dětí, než pohyb v přirozeném přírodním terénu.

Frikulínci tvoří: i malí Frikulínci rádi tvoří, sice po svém a svérázně, ale krásně a nápaditě. S paní učitelkou, výtvarnicí, nebo panem učitelem, výtvarníkem, si děti poprvé vyzkouší jak fungují barvičky, že lze malovat i prstíky a dlaněmi . Naučí se stříhat, trhat a mačkat papír a vyrábět z něj různé roztodivnosti. Budou se krůček po krůčku seznamovat s plastelínou, modelínou a keramickou hlínou, která napomáhá k rozvoji jemné motoriky, představivosti a tvořivosti.

Frikulínci a příroda: každý den chodíme na procházky, pozorujeme přírodu a její změny v měsících, týdnech i dnech. Poznáváme krásu střídání ročních období a jeho vlivu na přírodní změny. Našemu pozorování neuniknou stromy, keře a květiny naší zahrady. Ukazujeme si s dětmi zvířátka, která s námi sdílí život na zahradě a okolí. Společně krmíme naše zvířátka. Plníme krmítka ptáčkům, pozorujeme hmyzí domeček.

Frikulínci a svátky: slavíme svátky a narozeniny dětí. Chystáme se na velké svátky během roku, žijeme tradicemi a ctíme je. Navštěvuje nás třeba Martin na bílém koni, Mikuláše s andělem doprovází i malý čertík a v prosinci čekáme na Ježíška s dárečky. Velikonoce jsou svátky jara a my je oslavíme spoustou tvoření, hraní a písniček. K svátku maminek připravujeme dárečky. I na tatínky nezapomínáme a něco pro radost jim uděláme.

Frikulínci v říši pohádek: pohádka je základním stavebním prvkem výchovy dětí. Rozvíjí fantazii, posiluje vůli a odhodlání. Dává dětem vzory, jak věci v životě fungují. Dobro i zlo je součástí každodenního života. Pohádka učí děti, že dobro vítězí nad zlem, že zvířátka si pomáhají a kouzla fungují.