Baby klub – Večerníček

Dne 2. ledna 2015 v 18:45 uběhlo přesně 50 let od chvíle, kdy si Večerníček v papírové čepici získal srdce dětí i dospělých. Poprvé se uklonil, popřál dobrý večer a přinesl pohádku.

Už v roce 1963, dva roky před samotným vznikem Večerníčku, vysílala Česká televize nepravidelně v neděli vpodvečer pohádku v pořadu Stříbrné zrcátko. Velmi populární byl například Robot Emil, který se svými přáteli ze světa lidí zažíval plno humorných příběhů.

2. ledna 1965

Pohádky v televizi se staly velice oblíbenými, a tak se v hlavě dramaturga Milana Náprávníka zrodil nápad vysílat pohádku před spaním každou neděli. Ta je dnes známa jako Večerníček. Prvním odvysílaným byl Kluk a jeho kometa. Pohádka o setkání malého chlapce Petra s rozpustilou kometou, která se rozhodne pořídit si nový účes.

Večerníček barevně

Večerníček ale tehdy zdaleka nemohl sledovat každý, protože televizi neměla každá domácnost. Postupně ovšem diváků přibývalo. Vysílalo se nejprve jen černobíle, a první barevný Večerníček mohli diváci sledovat v roce 1973.

Dobrý večer a dobrou noc...

Večerníček dostal i svou podobu. Chlapce v papírové čepici, který před pohádkou popřeje dobrý večer a po pohádce dá všem dobrou noc. Namaloval ho výtvarník Radek Pilař. Ten je i autorem celé znělky, v níž Večerníčkovi propůjčil v roce 1965 svůj hlas tehdy pětiletý Michal Citavý. Tato televizní znělka je jednou z nejstarších v Evropě.

Přijďte se za námi seznámit s večerníčkovými postavami!

  • Kdy: pátek , 15:00-termíny dle domluvy
  • Co Vás čeká: promítání pohádek, hry a dovádění v balonkovém bazénku, dle domluvy také tvoření